Flyg och Boende
Jämför Flygpriser
Jämför Hotell
Reseinformation
Resa Till Ibiza
Hotell & Boende
Bo i Villa
Hotel Es Vive
Rural Hotels
Klubbar & Party
Amnesia
Bora Bora
Café Del Mar
DC-10
Eden
El Divino
Ibiza Rocks
Pacha
Privilege
Space
Nöjen
Cykelturism
Dykning
Es Canar
Golf
Medeltidsfestival
Platja de Es Cavallet
Shopping
Sport och Äventyr
Orter
Cala Llonga
Formentera
Santa Eulalia
Sevärdheter
Adlib fashion
Dalt Vila
De Can Marcagrottan
Stränder
Cala Conta
Stränder på västra ...
|
Santa Eulalia
Är man ute efter en lite lugnare semester för hela familjen, men ändå ha mycket att göra är Santa Eulalia det kanske bästa alternativet på hela Ibiza. Denna ort är öns tredje största och ligger två mil från flygplatsen.
Santa Eulalia har många hotell och lägenheter så boendealternativ finns det väldigt gott om.
Strandpromenaden är väldigt fin med sina palmer och nedanför ligger den högklassiga och barnvänliga stranden. Sanden är vit och vattnet av mycket god kvalitet. Man kan prova på olika vattensporter också.
Santa Eulalia har mycket att erbjuda i restaurang- och kulturväg. Konstgallerior, exklusiv shopping, flera av Ibizas bästa restauranger, den mycket vackra Yachtmarinan. Allt detta finner du i Santa Eulalia. Nattlivet är inget mot Ibiza Stads eller San Antonios men här finns ett bra utbud av utmärkta barer.
|
|